Skip to content

Previous Recipients

THE MERRITT AWARD FOR EXCELLENCE
IN DESIGN AND COLLABORATION

Christopher Akerlind, Lighting and Scenic Designer (2003)

Loy Arcenas, Scenic Designer (1995)

John Arnone, Scenic Designer (1996)

John Lee Beatty, Scenic Designer (2005)

Gabriel Berry, Costume Designer (2004)

Mara Blumenfeld,  Costume Designer (2012)

John Boesche, Projection Designer (1997)

Michael Bodeen, Sound Designer (2016)

Robert Brill, Scenic Designer (2004)

Linda Buchanan, Scenic Designer (1994)

David Budries, Sound Designer (2008)

Pat Collins, Lighting Designer (1996)

John Conklin, Scenic Designer (2000)

Deborah M. Dryden, Costume Designer (1999)

Ralph Funicello, Scenic Designer (1998)

Jess Goldstein, Costume Designer (2013)

Jane Greenwood, Costume Designer (2002)

Wendall K. Harrington, Projection Designer (2000)

Susan Hilferty, Costume Designer (1995)

Donald Holder, Lighting Designer (2001)

Allen Lee Hughes, Lighting Designer (1997)

James F. Ingalls, Lighting Designer (1995)

Nan Cibula-Jenkins, Costume Designer (1998)

Virgil C. Johnson, Costume Designer (2001)

Marjorie Bradley Kellogg, Scenic Designer (1994)

Santo Loquasto, Scenic and Costume Designer (2002)

Tom Lynch, Scenic Designer (1997)

Derek McLane, Scenic Designer (2003)

Susan Mickey, Costume Designer (2014)

Rob Milburn, Sound Designer (1998)

Martin Pakledinaz, Costume Designer (1996)

Michael Philippi, Scenic and Lighting Designer (2010)

Kenneth Posner, Lighting Designer (1999)

Todd Rosenthal, Scenic Designer (2009)

Ann Roth, Costume Designer (2017)

Walt Spangler, Scenic Designer (2011)

Paul Tazewell, Costume Designer (1999)

Jennifer Tipton, Lighting Designer (2005)

Robert Wierzel,  Lighting Designer (2015)

Michael Yeargan, Scenic Designer (1994)

Catherine Zuber, Costume Designer (2007)

MICHAEL MAGGIO EMERGING DESIGNER AWARDS

Thomas Burch, Scenic Designer (2005)

Scott Davis, Scenic Designer (2016)

Kevin Depinet, Scenic Designer (2008)

Mikhail Fiksel, Sound Designer (2011)

Michelle M. Habeck, Lighting and Scenic Designer (2002)

Sarah Hughey, Lighting Designer (2013)

Izumi Inaba, Costume Designer (2014)

Lindsay Jones, Sound Designer and Composer of Original Music (2001)

Lee Keenan, Lighting and Scenic Designer (2012)

Ana Kuzmanic, Costume Designer (2007)

Shannon McKinney, Lighting Designer (2000)

Courtney O’Neill, Scenic Designer (2017)

Keith Parham, Lighting Designer (2009)

Collette Pollard, Scenic Designer (2010)

Grant Sabin, Scenic Designer (2015)

Elizabeth Shaffer, Costume Designer (2004)

Jaymi Lee Smith, Lighting Designer (2003)

Mike Tutaj, Projection Designer (2012)

Chelsea Warren, Scenic Designer (2012)

THE ROBERT CHRISTEN AWARD FOR EXCELLENCE IN TECHNICAL COLLABORATION

Narda E. Alcorn, Stage Manager (2017)

Malcolm Ewen, Stage Manager (2014)

Alice Maguire, Props Master (2015)

David Naunton, Audio Supervisor (2016)

THE EMERGING TECHNICAL COLLABORATOR AWARD

Jeff Glass, Master Electrician and Production Manager (2016)

CoCo Ree Lemery, Charge Scenic Artist (2017)

Justin Snyder, Technical Director (2015)

ACADEMIC ACHIEVEMENT PRIZES FOR COLLABORATIVE DESIGN

Joy Ahn, Scenic Design (2017) ***

Victoria Bain, Scenic, Sound & Lighting Design (2012)****

Tracee Bear, Costume Design (2016)*

Nick Belley, Lighting Design (2012)***

Melanie Berner, Costume Design (2009)*

Thomas Burch, Scenery & Costume Design (2003) **

Chantal Calato, Costume Design (2008) **

Stephen H. Carmody, Scenic Design (2009) ***

Mary C. Carpenter, Lighting Design (1997) *

Claire Chrazan, Costume Design (2011)*

Christine Conley, Costume Design (2007)***

Edward Earl Cook III, Scenic & Lighting Design (1999) *

Stephanie Cluggish, Costume Design (2013) **

Bridgid Danahy,  Costume Design (2014) ****

Scott Davis, Scenic & Lighting Design (2011) **

Sally Dolembo, Costume Design (2012) **

Sydney Dufka, Costume Designer (2015)***

Jason Epperson, Lighting & Scenic Design (2003)*

Sarah Espinoza, Sound & Lighting Designer (2015)****

Meghan Jean Erxleben, Lighting Designer (2016)****

Lee Fiskness, Lighting Design (2009) **

Jeremy W. Floyd, Costume & Scenic Design (2010)**

Jeff Gary, Sound Design (2011) ***

Amanda Gladu, Costume Design (2017)**

Emma Gullo, Scenic & Puppet Designer (2015)*

Wendy Hansen, Scenic Design (2002) *

Jack Hawkins, Sound Design (2013) ***

Jessica Harpenau, Lighting Design (2008) *

Wade Holliday, Lighting Design (2010)*

Jennifer Hutchinson, Scenic Design (1997) *

Kristie Maria Jodlowski, Costume Design (1994) *

Jared Kassof, Costume Design (2007)*

Lynne Koscielniak, Lighting & Scenic Design (1999) **

Ana Kuzmanic, Costume Design (2004) **

Brandon Lewis, Set Design (2004)*

Sharon Limpert, Costume Design (2013)****

Victor Mahler, Lighting & Scenic Design (2001) *

Caitlin McLeod, Costume & Scenic Designer (2015)**

Jenna McDonald, Lighting Design (2001) ***

Charles “Chas” Mathieu, Scenic Designer (2017) *

Scott Christopher Neale, Scenic Design (2005) **

Kathryn Novello, Costume Design (1999) ***

Matthew L. Osmon, Costume, Make-up & Set Design (2000) *

Lindsay Karen Pate, Costume Design (2004) ***

Zane Pihlstrom, Scene Design (2002) ***

Greg Pinsoneault, Scenic Design (2014) ***

Delia Ridenour, Costume Design (2013)*

Grant Sabin, Scenic Design (2005) *

Arnel V. Sancianco, Scenic Design (2016) **

Claire Sangster, Lighting Design (2012)*

Tina Schenk, Costume Design (1998) *

Joshua Spitzig, Scene Design (2000) ***

Emily Swanson, Costume Design (2017) ****

Carolyn Sullivan, Costume Design (2014) **

Sean Tanner, Lighting Design (1995) *

Michelle Tesdall, Costume & Scenic Design (2002) **

Alicia Turner, Costume Design (1996) *

Moriah Lee Turner, Costume Design (2014) *

Samantha Umstead, Costume Design (2008) ***

Christopher Ventresca, Lighting & Scenery Design (2003) ***

Connor Wang, Sound Design (2016)***

Chelsea Warren, Costume Design (2007)**

Williams G. Wever, Costume Design (2010)***

Julie Wilms, Lighting Design (2005) ***

David Wisniewski, Scenic Design (2001) **

Matthew York, Scenic & Costume Design (2000) **

* Columbia College Chicago

** Northwestern University

*** The Theatre School at DePaul University

****Loyola University Chicago

THE MICHAEL PHILIPPI PRIZE FOR BEST EXHIBIT: PROFESSIONAL

Thomas Dixon, Sound Designer (2012)

David Hyman, Costume Designer (2013)

Joanna Iwanicka, Scenic & Puppet Designer (2014)

Nick Keenan, Sound Designer (2010)

Jeffrey Levin, Sound Designer (2016)

Joseph Palermo, Sound Designer (2017)

Shaun Renfro, Scenic Designer (2011)

Brandon Wardell, Lighting Designer (2015)

THE PRIZE FOR BEST EXHIBIT: STUDENT

William Boles, Scenic Designer (2012)

Miodrag Mekey Guberinic, Costume Designer (2011)

Alison Heryer, Costume Designer (2010)

Yeaji Kim, Scenic Designer (2014)

Sotirios Livaditis, Scenic Designer (2017)

Sean Mallary, Lighting Designer (2015)

Alexander Ridgers, Lighting Designer (2016)

Jillian Rothman, Scenic Designer (2013)